AVX Corporation SA101A221JAN
SA101A221JAN picture photo
Mfg. Part Number
SA101A221JAN
Brief Description
CAP CER 220PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA101A221JAN.pdf
Availability of SA101A221JAN
QUANTITY
SA101A221JAN Order Process
Ship out your order
Specifications of SA101A221JAN
Internal Part NumberEIS-SA101A221JAN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA101A221JAN
Related LinksSA101A, SA101A221JAN Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA101A221JAN Details Description
Related parts for SA101A221JAN
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC ADC 3 1/2DGT LCD DVR 40-DIP datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE AXIAL datasheet.pdf
RES MO 1/2W 1.8K OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf