AVX Corporation SA101A391GAC
SA101A391GAC picture photo
Mfg. Part Number
SA101A391GAC
Brief Description
CAP CER 390PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA101A391GAC.pdf
Availability of SA101A391GAC
QUANTITY
SA101A391GAC Order Process
Ship out your order
Specifications of SA101A391GAC
Internal Part NumberEIS-SA101A391GAC
Standard Package4,000
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance390pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA101A391GAC
Related LinksSA101A, SA101A391GAC Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA101A391GAC Details Description
Related parts for SA101A391GAC
IC REG LDO 3V 0.15A 5HVSOF datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 4V 20% 0603 datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 10000.0UH SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 230VAC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DRVR/RCVR RS232 5V 14SOIC datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
CAP CER 620PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf