AVX Corporation SA101C222JAA
SA101C222JAA picture photo
Mfg. Part Number
SA101C222JAA
Brief Description
CAP CER 2200PF 100V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA101C222JAA.pdf
Availability of SA101C222JAA
QUANTITY
SA101C222JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA101C222JAA
Internal Part NumberEIS-SA101C222JAA
Standard Package7,500
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA101C222JAA
Related LinksSA101C, SA101C222JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA101C222JAA Details Description
Related parts for SA101C222JAA
TRANS NPN 400V 12A TO-220 datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 2200UH datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 117MHZ 100LQFP datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 0.6A SOT-23 datasheet.pdf
FERR RND CBL SNAP 8.5-10.5MM GRY datasheet.pdf
CONN CMC TERM FEMALE TIN TAB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 13.8VOUT 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf