AVX Corporation SA101C222JAA
SA101C222JAA picture photo
Mfg. Part Number
SA101C222JAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 100V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA101C222JAA.pdf
Availability of SA101C222JAA
QUANTITY
SA101C222JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA101C222JAA
Internal Part NumberEIS-SA101C222JAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package7,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA101C222JAA
Related LinksSA101C, SA101C222JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA101C222JAA Details Description
Related parts for SA101C222JAA
FIXED IND 15UH 2.27A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP TACTILE ROUND BLUE datasheet.pdf
RES SMD 16.9 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf