AVX Corporation SA102A100JAA
SA102A100JAA picture photo
Mfg. Part Number
SA102A100JAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 200V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA102A100JAA.pdf
Availability of SA102A100JAA
QUANTITY
SA102A100JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA102A100JAA
Internal Part NumberEIS-SA102A100JAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package7,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA102A100JAA
Related LinksSA102A, SA102A100JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA102A100JAA Details Description
Related parts for SA102A100JAA
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 1MHZ 8SO datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 22AWG WHITE 5000' datasheet.pdf
FIBER ARRAY TRAY,BLACK datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf