AVX Corporation SA102A100JAA
SA102A100JAA picture photo
Mfg. Part Number
SA102A100JAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 200V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA102A100JAA.pdf
Availability of SA102A100JAA
QUANTITY
SA102A100JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA102A100JAA
Internal Part NumberEIS-SA102A100JAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package7,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA102A100JAA
Related LinksSA102A, SA102A100JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA102A100JAA Details Description
Related parts for SA102A100JAA
CARDEDGE 36POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 166MHZ 8SOIC datasheet.pdf
XFRM CURR SENSE 22.4MH 200:1 SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 48VQFN datasheet.pdf
SCZ 3.81/07/180F SN BK BX datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 7.62MM OR datasheet.pdf
Connector Socket 33 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 59MA 13 OHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 500MW DO35 datasheet.pdf