AVX Corporation SA102A101MAA
SA102A101MAA picture photo
Mfg. Part Number
SA102A101MAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 200V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA102A101MAA.pdf
Availability of SA102A101MAA
QUANTITY
SA102A101MAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA102A101MAA
Internal Part NumberEIS-SA102A101MAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package7,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA102A101MAA
Related LinksSA102A, SA102A101MAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA102A101MAA Details Description
Related parts for SA102A101MAA
RES SMD 0.0 OHM JUMPER 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 4GHZ 16MLF datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 50V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 51 TYPE A 25POS datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 3A 24VDC PUSH-PULL datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 335MA 3 OHM SMD datasheet.pdf