AVX Corporation SA102A560JARC
SA102A560JARC picture photo
Mfg. Part Number
SA102A560JARC
Brief Description
CAP CER 56PF 200V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA102A560JARC.pdf
Availability of SA102A560JARC
QUANTITY
SA102A560JARC Order Process
Ship out your order
Specifications of SA102A560JARC
Internal Part NumberEIS-SA102A560JARC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA102A560JARC
Related LinksSA102A, SA102A560JARC Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA102A560JARC Details Description
Related parts for SA102A560JARC
RES SMD 44.2K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP SOT23-8 datasheet.pdf
FIXED IND 23UH 1A 254.1 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 4.87 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf