AVX Corporation SA102A5R6CAA
SA102A5R6CAA picture photo
Mfg. Part Number
SA102A5R6CAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.6PF 200V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA102A5R6CAA.pdf
Availability of SA102A5R6CAA
QUANTITY
SA102A5R6CAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA102A5R6CAA
Internal Part NumberEIS-SA102A5R6CAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package7,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA102A5R6CAA
Related LinksSA102A, SA102A5R6CAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA102A5R6CAA Details Description
Related parts for SA102A5R6CAA
LED YELLOW CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.3V 8A HZ T/H 11DIP datasheet.pdf