AVX Corporation SA102A680FAR
SA102A680FAR picture photo
Mfg. Part Number
SA102A680FAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 68PF 200V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA102A680FAR.pdf
Availability of SA102A680FAR
QUANTITY
SA102A680FAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SA102A680FAR
Internal Part NumberEIS-SA102A680FAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA102A680FAR
Related LinksSA102A, SA102A680FAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA102A680FAR Details Description
Related parts for SA102A680FAR
CONN HEADER VERT 17POS PCB TIN datasheet.pdf
TRIMMER 68K OHM 0.1W SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC NETWORKING SYSTEM CLK 20-SSOP datasheet.pdf
RES 10 OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS RK1 35A 250V datasheet.pdf
RES 135 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 60MM datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V .2A PCB datasheet.pdf