AVX Corporation SA102A820FAA
SA102A820FAA picture photo
Mfg. Part Number
SA102A820FAA
Brief Description
CAP CER 82PF 200V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA102A820FAA.pdf
Availability of SA102A820FAA
QUANTITY
SA102A820FAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA102A820FAA
Internal Part NumberEIS-SA102A820FAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA102A820FAA
Related LinksSA102A, SA102A820FAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA102A820FAA Details Description
Related parts for SA102A820FAA
RES SMD 130K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC Z8 2K OTP 12MHZ RC OSC 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MCON 1.2 - LL datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST-NO datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FERRITE BEAD 430 OHM 0805 datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf