AVX Corporation SA102A820JAC
SA102A820JAC picture photo
Mfg. Part Number
SA102A820JAC
Brief Description
CAP CER 82PF 200V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA102A820JAC.pdf
Availability of SA102A820JAC
QUANTITY
SA102A820JAC Order Process
Ship out your order
Specifications of SA102A820JAC
Internal Part NumberEIS-SA102A820JAC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance82pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA102A820JAC
Related LinksSA102A, SA102A820JAC Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA102A820JAC Details Description
Related parts for SA102A820JAC
CAP ALUM 1200UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CABLE TIE MOUNT #6 SCREW NAT datasheet.pdf
RES SMD 51.1OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 14 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
INSULATED ALUMINUM 2CONDUCTOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf