Cornell Dubilier Electronics MLP212M080EA0A
MLP212M080EA0A picture photo
Mfg. Part Number
MLP212M080EA0A
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2100UF 20% 80V FLATPACK
Datasheet Download
MLP212M080EA0A.pdf
Availability of MLP212M080EA0A
QUANTITY
MLP212M080EA0A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP212M080EA0A
Internal Part NumberEIS-MLP212M080EA0A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
MLP and MLS Flatpack Capacitors
Ruggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMLP
PackagingBulk
Capacitance2100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)72 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.9A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP212M080EA0A
Related LinksMLP212M, MLP212M080EA0A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP212M080EA0A Details Description
Related parts for MLP212M080EA0A
IC A/D CONV 12BIT W/SHTDN 8-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 40V 7.5A/6A 8SOIC datasheet.pdf
IC ADC 8BIT LC2MOS W/HOLD 18CDIP datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 43 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONNECTPORT X2 GATEWAY COMM datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 5A FIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20A 100V DPAK datasheet.pdf
XG4 24AWG 7/32 2PR SHLD 300V datasheet.pdf