| Internal Part Number | EIS-LQW15CNR47K10D | |
| Product Training Modules | Chip RF Inductors | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Series | LQW15CN_10 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 470nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 350mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 660 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | 380MHz | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 10MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.024" (0.60mm) | |