ST LD39150PT25-R
LD39150PT25-R picture photo
Mfg. Part Number
LD39150PT25-R
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 1.5A PPAK
Datasheet Download
LD39150PT25-R.pdf
Availability of LD39150PT25-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LD39150PT25-R Order Process
Ship out your order
Specifications of LD39150PT25-R
Internal Part NumberEIS-LD39150PT25-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsLD39150XX25 View All Specifications
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.2V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Supplier Device PackagePPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD39150PT25-R
Related LinksLD3915, LD39150PT25-R Datasheet, ST Distributor
LD39150PT25-R Details Description
Related parts for LD39150PT25-R
DISTRIBUTION STRIP MODEL 606R datasheet.pdf
IC GENERATOR TONE LP CMOS 14-DIP datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 70NS 48CBGA datasheet.pdf
RES 32.4 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 365 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
3-WALL HEADER 20CONT STRAIGHT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 768KB FLASH 145LGA datasheet.pdf
RES SMD 2.5641K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB24 M40 datasheet.pdf
OSC TCXO 19.2MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf