Vishay/BCcomponents SFR2500005369FR500
SFR2500005369FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500005369FR500
Brief Description
RES 53.6 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500005369FR500.pdf
Availability of SFR2500005369FR500
QUANTITY
SFR2500005369FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500005369FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500005369FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500005369FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500005369FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500005369FR500 Details Description
Related parts for SFR2500005369FR500
ANTENNA 2.4GHZ RA 1/4 WAVE WHIP datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.54 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
RES 1.3M OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
4 CH. EMI FILTER W/ ESD WLCSP10 datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR LOW EMI 8SOIC datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 5SKT CRIMP datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf