AVX Corporation SA102C102KAR
SA102C102KAR picture photo
Mfg. Part Number
SA102C102KAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 200V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA102C102KAR.pdf
Availability of SA102C102KAR
QUANTITY
SA102C102KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SA102C102KAR
Internal Part NumberEIS-SA102C102KAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package7,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA102C102KAR
Related LinksSA102C, SA102C102KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA102C102KAR Details Description
Related parts for SA102C102KAR
FIXED IND 56UH 1.07A 190 MOHM datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 200MHZ 256FBGA datasheet.pdf
MODULE IGBT CBI E2 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1.2-20 UNF-2A 20MA datasheet.pdf
RES 806K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 64POS VERT GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 300V FLATPACK datasheet.pdf