AVX Corporation SA102C103KAA
SA102C103KAA picture photo
Mfg. Part Number
SA102C103KAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 200V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA102C103KAA.pdf
Availability of SA102C103KAA
QUANTITY
SA102C103KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA102C103KAA
Internal Part NumberEIS-SA102C103KAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package7,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA102C103KAA
Related LinksSA102C, SA102C103KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA102C103KAA Details Description
Related parts for SA102C103KAA
TRANS NPN 80V 0.5A MINI PWR datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 500MW SOD123 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 3/8-24 UNF 4-20MA datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
8" NATURAL 40LB CABLE TIE datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf