AVX Corporation SA102C103KAA
SA102C103KAA picture photo
Mfg. Part Number
SA102C103KAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 200V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA102C103KAA.pdf
Availability of SA102C103KAA
QUANTITY
SA102C103KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA102C103KAA
Internal Part NumberEIS-SA102C103KAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package7,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA102C103KAA
Related LinksSA102C, SA102C103KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA102C103KAA Details Description
Related parts for SA102C103KAA
CONN TERM MINI 18-22AWG TIN datasheet.pdf
IC VOLT DETECT CMOS 0.9V SC-82AB datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 32VQFN datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 4V X7S 0306 datasheet.pdf
IC FIFO 1024X18 SYNC 25NS 64TQFP datasheet.pdf
TERMINAL COVER 160A NH00 datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.1W SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf