AVX Corporation SA102C271MAA
SA102C271MAA picture photo
Mfg. Part Number
SA102C271MAA
Brief Description
CAP CER 270PF 200V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA102C271MAA.pdf
Availability of SA102C271MAA
QUANTITY
SA102C271MAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA102C271MAA
Internal Part NumberEIS-SA102C271MAA
Standard Package7,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA102C271MAA
Related LinksSA102C, SA102C271MAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA102C271MAA Details Description
Related parts for SA102C271MAA
RES SMD 53.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.34KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
CAP MICA 43PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf