AVX Corporation SA105C183KAC
SA105C183KAC picture photo
Mfg. Part Number
SA105C183KAC
Brief Description
CAP CER 0.018UF 50V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA105C183KAC.pdf
Availability of SA105C183KAC
QUANTITY
SA105C183KAC Order Process
Ship out your order
Specifications of SA105C183KAC
Internal Part NumberEIS-SA105C183KAC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Standard Package4,000
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.018µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA105C183KAC
Related LinksSA105C, SA105C183KAC Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA105C183KAC Details Description
Related parts for SA105C183KAC
RES ARRAY 5 RES 100K OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN CHAMP RCPT RTANG 20 POS PCB datasheet.pdf
IC TXRX LIN BUS 5V/50MA 20QFN datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 8PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2900K 2SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 7POS R/A 5MM datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 10" 0.50MM 9POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf