AVX Corporation SA105C393JAA
SA105C393JAA picture photo
Mfg. Part Number
SA105C393JAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.039UF 50V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA105C393JAA.pdf
Availability of SA105C393JAA
QUANTITY
SA105C393JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA105C393JAA
Internal Part NumberEIS-SA105C393JAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package7,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.039µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA105C393JAA
Related LinksSA105C, SA105C393JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA105C393JAA Details Description
Related parts for SA105C393JAA
LAMP NEON RED 220V PNL MNT datasheet.pdf
CONN RECEPT 2POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 3V 16-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1200V 0.5A TO-251 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO 16TQFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 5W T18 datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS .100 L.143 datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
Low Cost, 300 MHz Rail-to-Rail Amplifiers IC datasheet.pdf