Vishay/Dale CMF551M2000FLEK
CMF551M2000FLEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF551M2000FLEK
Brief Description
RES 1.2M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551M2000FLEK.pdf
Availability of CMF551M2000FLEK
QUANTITY
CMF551M2000FLEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551M2000FLEK
Internal Part NumberEIS-CMF551M2000FLEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.2M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551M2000FLEK
Related LinksCMF551M, CMF551M2000FLEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551M2000FLEK Details Description
Related parts for CMF551M2000FLEK
IC OCTAL D-TYPE LATCH 20-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A 16TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 160KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
OSC MEMS 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 140MA 8 OHM SMD datasheet.pdf
PRESSURE20PC26PC 30 PSI datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 610V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP CER 43PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf