Vishay/Dale RN55C80R6FRE6
RN55C80R6FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C80R6FRE6
Brief Description
RES 80.6 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C80R6FRE6.pdf
Availability of RN55C80R6FRE6
QUANTITY
RN55C80R6FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C80R6FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C80R6FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C80R6FRE6
Related LinksRN55C8, RN55C80R6FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C80R6FRE6 Details Description
Related parts for RN55C80R6FRE6
CONN RCPT 18POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
TRANS NPN 350V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9" 0.50MM 22POS datasheet.pdf
RES 178 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS SKT datasheet.pdf
CABLE 15COND 22AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf