Vishay Semiconductor/Diodes Division SA10C-E3/54
SA10C-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SA10C-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 10VWM 18.8VC DO204AC
Datasheet Download
SA10C-E3/54.pdf
Availability of SA10C-E3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SA10C-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA10C-E3/54
Internal Part NumberEIS-SA10C-E3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10V
Voltage - Breakdown (Min)11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)26.6A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA10C-E3/54
Related LinksSA10C, SA10C-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA10C-E3/54 Details Description
Related parts for SA10C-E3/54
IC OPAMP GP 220KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 1.67V SC70-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 9POS 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 240K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 24V PANEL MT datasheet.pdf
Connector Socket 88 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC OSC VCXO 78.125MHZ 6CLCC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 90V 1.5A AXIAL datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 400V 1.5A DF-S datasheet.pdf