AVX Corporation SA111C333KAR
SA111C333KAR picture photo
Mfg. Part Number
SA111C333KAR
Brief Description
CAP CER 0.033UF 100V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA111C333KAR.pdf
Availability of SA111C333KAR
QUANTITY
SA111C333KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SA111C333KAR
Internal Part NumberEIS-SA111C333KAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
SeriesSpinGuard® SA
Packaging-
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.120" Dia x 0.170" L (3.05mm x 4.32mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA111C333KAR
Related LinksSA111C, SA111C333KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA111C333KAR Details Description
Related parts for SA111C333KAR
CONN RCPT PANEL RND 4PIN R/A PC datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 3.81MM PNL MNT datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 227MA 1.36 OHM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 16A 250V datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
Crystal 12.2880MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf