AVX Corporation SA111C393KAA
SA111C393KAA picture photo
Mfg. Part Number
SA111C393KAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.039UF 100V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA111C393KAA.pdf
Availability of SA111C393KAA
QUANTITY
SA111C393KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA111C393KAA
Internal Part NumberEIS-SA111C393KAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
Packaging-
Capacitance0.039µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.120" Dia x 0.170" L (3.05mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA111C393KAA
Related LinksSA111C, SA111C393KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA111C393KAA Details Description
Related parts for SA111C393KAA
TVS USB 150OHM RES 5.25V SC70-6 datasheet.pdf
INSERT MALE 10P+1GND TERM BLOCK datasheet.pdf
CARDEDGE 15POS .156 BLACK datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 41W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE 2 HOLE 2.4UH N30 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 768KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN TWIN LEAF 27 POS 150 C/L datasheet.pdf