AVX Corporation SA111C393KAA
SA111C393KAA picture photo
Mfg. Part Number
SA111C393KAA
Brief Description
CAP CER 0.039UF 100V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA111C393KAA.pdf
Availability of SA111C393KAA
QUANTITY
SA111C393KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA111C393KAA
Internal Part NumberEIS-SA111C393KAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
SeriesSpinGuard® SA
Packaging-
Capacitance0.039µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.120" Dia x 0.170" L (3.05mm x 4.32mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA111C393KAA
Related LinksSA111C, SA111C393KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA111C393KAA Details Description
Related parts for SA111C393KAA
FUSE 125A 600VAC CURR-LIM CANADA datasheet.pdf
SWITCH PB PROTRUDING RING WHITE datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
OSC SO 75.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC SIMPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.36UF 5% 2500VDC AXIAL datasheet.pdf