AVX Corporation SA115A202JAA
SA115A202JAA picture photo
Mfg. Part Number
SA115A202JAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2000PF 50V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA115A202JAA.pdf
Availability of SA115A202JAA
QUANTITY
SA115A202JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA115A202JAA
Internal Part NumberEIS-SA115A202JAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.120" Dia x 0.170" L (3.05mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA115A202JAA
Related LinksSA115A, SA115A202JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA115A202JAA Details Description
Related parts for SA115A202JAA
CAP ALUM 68UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 10PS STR SHORT LATCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 8POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HOUSING FOR M TERMINALS datasheet.pdf
OSC VCTCXO 49.152MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
1016 TB SOC WF PCB/UP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf