AVX Corporation SA115A202JAA
SA115A202JAA picture photo
Mfg. Part Number
SA115A202JAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2000PF 50V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA115A202JAA.pdf
Availability of SA115A202JAA
QUANTITY
SA115A202JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA115A202JAA
Internal Part NumberEIS-SA115A202JAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.120" Dia x 0.170" L (3.05mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA115A202JAA
Related LinksSA115A, SA115A202JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA115A202JAA Details Description
Related parts for SA115A202JAA
RES SMD 78.7 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 6.34KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 750 OHM 10SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES 330K OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
LED DURIS E5 WARM WHT 2700K 4SMD datasheet.pdf
CONTACT PROBE PIN .5MM PITCH datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf