AVX Corporation SA115A392KAR
SA115A392KAR picture photo
Mfg. Part Number
SA115A392KAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3900PF 50V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA115A392KAR.pdf
Availability of SA115A392KAR
QUANTITY
SA115A392KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SA115A392KAR
Internal Part NumberEIS-SA115A392KAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3900pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.120" Dia x 0.170" L (3.05mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA115A392KAR
Related LinksSA115A, SA115A392KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA115A392KAR Details Description
Related parts for SA115A392KAR
CAP ALUM 390UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 390MA 650 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.271K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LAPPING FILM 10MIL 11"X20" datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
CAP CER 300PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf