AVX Corporation SA115C104MAC
SA115C104MAC picture photo
Mfg. Part Number
SA115C104MAC
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA115C104MAC.pdf
Availability of SA115C104MAC
QUANTITY
SA115C104MAC Order Process
Ship out your order
Specifications of SA115C104MAC
Internal Part NumberEIS-SA115C104MAC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.120" Dia x 0.170" L (3.05mm x 4.32mm)
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA115C104MAC
Related LinksSA115C, SA115C104MAC Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA115C104MAC Details Description
Related parts for SA115C104MAC
FILTER SAW 433.92MHZ REMOTE SMD datasheet.pdf
Connector Header 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN/PNP 6TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.25A 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125V datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 164POS NY46 BLK datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
POT 100K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf