AVX Corporation SA115C104MAC
SA115C104MAC picture photo
Mfg. Part Number
SA115C104MAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA115C104MAC.pdf
Availability of SA115C104MAC
QUANTITY
SA115C104MAC Order Process
Ship out your order
Specifications of SA115C104MAC
Internal Part NumberEIS-SA115C104MAC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.120" Dia x 0.170" L (3.05mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA115C104MAC
Related LinksSA115C, SA115C104MAC Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA115C104MAC Details Description
Related parts for SA115C104MAC
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 18V datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 100MS SOT23-5 datasheet.pdf
IC LOW RS-232 DRVR/REC 20-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 75 OHM 1206 datasheet.pdf
PCLAMP .3937'' MAXBUNDIA .433'' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 2A SJP datasheet.pdf
CTV 11C 11#12 SKT RECP datasheet.pdf
3300UF 25V 16X31MM 105C 4000H datasheet.pdf