AVX Corporation SA115C473JAA
SA115C473JAA picture photo
Mfg. Part Number
SA115C473JAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA115C473JAA.pdf
Availability of SA115C473JAA
QUANTITY
SA115C473JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA115C473JAA
Internal Part NumberEIS-SA115C473JAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.120" Dia x 0.170" L (3.05mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA115C473JAA
Related LinksSA115C, SA115C473JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA115C473JAA Details Description
Related parts for SA115C473JAA
IDC CABLE - HKC14S/AE14G/HKC14S datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN SMART CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
MOD II HSG datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC 45 BLK 4POS datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 12NS 48TQFP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TL4019-2, 110VAC, PTL, 2NC+2NO datasheet.pdf
JUMPER LOW PRO DUAL MULTI datasheet.pdf
PCB TRM STRT CRMP BLKHD MNT datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf