Vishay Semiconductor/Diodes Division SA120A-E3/54
SA120A-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SA120A-E3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 120VWM 193VC DO204AC
Datasheet Download
SA120A-E3/54.pdf
Availability of SA120A-E3/54
QUANTITY
SA120A-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA120A-E3/54
Internal Part NumberEIS-SA120A-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)120V
Voltage - Breakdown (Min)133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.6A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA120A-E3/54
Related LinksSA120A, SA120A-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA120A-E3/54 Details Description
Related parts for SA120A-E3/54
CONN HEADER 8POS 1MM R/A SMD datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 12W 30V NI-780 datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 36.3K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 140 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf