Vishay Semiconductor/Diodes Division SA120CAHE3/73
SA120CAHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
SA120CAHE3/73
Brief Description
TVS DIODE 120VWM 193VC DO204AC
Datasheet Download
SA120CAHE3/73.pdf
Availability of SA120CAHE3/73
QUANTITY
SA120CAHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA120CAHE3/73
Internal Part NumberEIS-SA120CAHE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)120V
Voltage - Breakdown (Min)133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.6A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA120CAHE3/73
Related LinksSA120C, SA120CAHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA120CAHE3/73 Details Description
Related parts for SA120CAHE3/73
UDOC FLASH DISK 32MB datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 18V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
LED PRISM 3MM YLW/YLW/YLW SMD datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 18pF 30 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 203 TYPED 24POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 500A datasheet.pdf