Vishay Semiconductor/Diodes Division SA12A-E3/54
SA12A-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SA12A-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO204AC
Datasheet Download
SA12A-E3/54.pdf
Availability of SA12A-E3/54
QUANTITY
SA12A-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA12A-E3/54
Internal Part NumberEIS-SA12A-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)25.1A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA12A-E3/54
Related LinksSA12A, SA12A-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA12A-E3/54 Details Description
Related parts for SA12A-E3/54
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14DIP datasheet.pdf
BERGSTIK II DR RIGHT ANGLE datasheet.pdf
CAP CER 68PF 150V 0606 datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 16POS TIN datasheet.pdf
SP200-SJ200 .040 SHRTNG PLG/JACK datasheet.pdf
CIR 35C 35#16 FR PIN RECP datasheet.pdf
OSC XO 12.2880MHZ CMOS SMD datasheet.pdf