Vishay Semiconductor/Diodes Division SA12AHE3/54
SA12AHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SA12AHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO204AC
Datasheet Download
SA12AHE3/54.pdf
Availability of SA12AHE3/54
QUANTITY
SA12AHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA12AHE3/54
Internal Part NumberEIS-SA12AHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)25.1A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA12AHE3/54
Related LinksSA12A, SA12AHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA12AHE3/54 Details Description
Related parts for SA12AHE3/54
OSC VCXO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 23.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 25V AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 10" 0.50MM 38POS datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 100TFBGA datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 532MA 570 MOHM datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf