Vishay Semiconductor/Diodes Division SA150-E3/54
SA150-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SA150-E3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 150VWM 268VC DO204AC
Datasheet Download
SA150-E3/54.pdf
Availability of SA150-E3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SA150-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA150-E3/54
Internal Part NumberEIS-SA150-E3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)150V
Voltage - Breakdown (Min)167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp268V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.9A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA150-E3/54
Related LinksSA150, SA150-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA150-E3/54 Details Description
Related parts for SA150-E3/54
RES SMD 3.16M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 3.3MM DL TIN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 240MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 450MA 480 MOHM datasheet.pdf
TRANS RF NPN 25GHZ 4.5V SOT343 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN PANEL SOURCE THREADED 1POS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
DIODE SW 800V DO219-M datasheet.pdf