Vishay Semiconductor/Diodes Division SA15A-E3/54
SA15A-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SA15A-E3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO204AC
Datasheet Download
SA15A-E3/54.pdf
Availability of SA15A-E3/54
QUANTITY
SA15A-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA15A-E3/54
Internal Part NumberEIS-SA15A-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V
Voltage - Breakdown (Min)16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)20.5A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA15A-E3/54
Related LinksSA15A, SA15A-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA15A-E3/54 Details Description
Related parts for SA15A-E3/54
MULTIPLEXER QUAD 2IN LV 16SOP datasheet.pdf
MICRO STRIP CALBE ASSY 108 POS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 120V datasheet.pdf
DIODE VARACTOR 15V 20MA SOD-323 datasheet.pdf
SLIT MASK FOR SF2-EH72 datasheet.pdf
IC REG BUCK BST PROG 0.2A 16QFN datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG DUPLX datasheet.pdf
BCF 3.81/16/180F SN GN BX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 80KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
TV 32C 32#20 SKT RECP datasheet.pdf
OSC TCXO 40.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf