Vishay Semiconductor/Diodes Division SA160CA-E3/73
SA160CA-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
SA160CA-E3/73
Brief Description
TVS DIODE 160VWM 259VC DO204AC
Datasheet Download
SA160CA-E3/73.pdf
Availability of SA160CA-E3/73
QUANTITY
SA160CA-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA160CA-E3/73
Internal Part NumberEIS-SA160CA-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)160V
Voltage - Breakdown (Min)178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.9A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA160CA-E3/73
Related LinksSA160C, SA160CA-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA160CA-E3/73 Details Description
Related parts for SA160CA-E3/73
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OSC MEMS 8.192MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 209VC DO214AB datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 500MW DO7 datasheet.pdf
HISIS HEATSHRINK TUBING datasheet.pdf
SCREWDRIVER PHILLIPS #2 4.13" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf