Vishay Semiconductor/Diodes Division SA17-E3/54
SA17-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SA17-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 17VWM 30.5VC DO204AC
Datasheet Download
SA17-E3/54.pdf
Availability of SA17-E3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SA17-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA17-E3/54
Internal Part NumberEIS-SA17-E3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17V
Voltage - Breakdown (Min)18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp30.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)16.4A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA17-E3/54
Related LinksSA17-, SA17-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA17-E3/54 Details Description
Related parts for SA17-E3/54
RES SMD 33.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE DRWR FOR PWR MOD F'GRIP 2PL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 49.3KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 205 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 12UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD datasheet.pdf