Vishay Semiconductor/Diodes Division SA17-E3/54
SA17-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SA17-E3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 17VWM 30.5VC DO204AC
Datasheet Download
SA17-E3/54.pdf
Availability of SA17-E3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SA17-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA17-E3/54
Internal Part NumberEIS-SA17-E3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17V
Voltage - Breakdown (Min)18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp30.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)16.4A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA17-E3/54
Related LinksSA17-, SA17-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA17-E3/54 Details Description
Related parts for SA17-E3/54
LED GREEN CLEAR 1208 R/A SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 1.5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 300NH 985MA 130 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 130MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC FPGA SOC 25K LUTS 484FBGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE 4-WIRE SCREW 150A datasheet.pdf