Vishay Semiconductor/Diodes Division SA170CAHE3/54
SA170CAHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SA170CAHE3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 170VWM 275VC DO204AC
Datasheet Download
SA170CAHE3/54.pdf
Availability of SA170CAHE3/54
QUANTITY
SA170CAHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA170CAHE3/54
Internal Part NumberEIS-SA170CAHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)170V
Voltage - Breakdown (Min)189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.8A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA170CAHE3/54
Related LinksSA170C, SA170CAHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA170CAHE3/54 Details Description
Related parts for SA170CAHE3/54
03P MTA156 EDGE CONN ASSY F/T datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 77A TO-220AB datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SEAL SHAFT 3POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .125 SLD datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ SLOW SPEED UP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
RES 0.174 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 20 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 0503 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf