Vicor Corporation VE-21L-MU-F1
VE-21L-MU-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21L-MU-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W
Datasheet Download
VE-21L-MU-F1.pdf
Availability of VE-21L-MU-F1
QUANTITY
VE-21L-MU-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21L-MU-F1
Internal Part NumberEIS-VE-21L-MU-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.14A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21L-MU-F1
Related LinksVE-21L, VE-21L-MU-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21L-MU-F1 Details Description
Related parts for VE-21L-MU-F1
Connector Header, Bottom Entry 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES 3.9M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 SR RA TH CLIP 30AU datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 174.8MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MOD LASER DWDM 8X50GHZ 200KM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125V datasheet.pdf