Vishay Semiconductor/Diodes Division SA170CAHE3/73
SA170CAHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
SA170CAHE3/73
Brief Description
TVS DIODE 170VWM 275VC DO204AC
Datasheet Download
SA170CAHE3/73.pdf
Availability of SA170CAHE3/73
QUANTITY
SA170CAHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA170CAHE3/73
Internal Part NumberEIS-SA170CAHE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)170V
Voltage - Breakdown (Min)189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.8A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA170CAHE3/73
Related LinksSA170C, SA170CAHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA170CAHE3/73 Details Description
Related parts for SA170CAHE3/73
CONN HEADER 6POS 2.5MM VERT TIN datasheet.pdf