Bourns Inc. SA2-5500-CKB-STD
SA2-5500-CKB-STD picture photo
Mfg. Part Number
SA2-5500-CKB-STD
Manufacturer
Product Category
Gas Discharge Tube Arresters (GDT)
Brief Description
GDT 5500V 20% 5KA THROUGH HOLE
Datasheet Download
SA2-5500-CKB-STD.pdf
Availability of SA2-5500-CKB-STD
QUANTITY
SA2-5500-CKB-STD Order Process
Ship out your order
Specifications of SA2-5500-CKB-STD
Internal Part NumberEIS-SA2-5500-CKB-STD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesSA2
PackagingBulk
Voltage - DC Spark Over (Nom)5500V
Impulse Discharge Current (8/20µs)5000A (5kA)
Tolerance±20%
Number of Poles2
Fail ShortNo
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial Cylinder, Radial Bend
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA2-5500-CKB-STD
Related LinksSA2-5500, SA2-5500-CKB-STD Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SA2-5500-CKB-STD Details Description
Related parts for SA2-5500-CKB-STD
CONN HEADER .100 DUAL R/A 46POS datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU I2C 8-MSOP datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 180PO datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf