AVX Corporation SA201A152GAA
SA201A152GAA picture photo
Mfg. Part Number
SA201A152GAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA201A152GAA.pdf
Availability of SA201A152GAA
QUANTITY
SA201A152GAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA201A152GAA
Internal Part NumberEIS-SA201A152GAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.260" L (2.54mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA201A152GAA
Related LinksSA201A, SA201A152GAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA201A152GAA Details Description
Related parts for SA201A152GAA
CAP CER 0.47UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG RED 100' datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CONTACT SKT 20-24AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .7W MONO 8MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE SCKT datasheet.pdf
RES SMD 237K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS WHITE YELLOW datasheet.pdf