AVX Corporation SA201A152JAC
SA201A152JAC picture photo
Mfg. Part Number
SA201A152JAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA201A152JAC.pdf
Availability of SA201A152JAC
QUANTITY
SA201A152JAC Order Process
Ship out your order
Specifications of SA201A152JAC
Internal Part NumberEIS-SA201A152JAC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.260" L (2.54mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA201A152JAC
Related LinksSA201A, SA201A152JAC Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA201A152JAC Details Description
Related parts for SA201A152JAC
RES 243 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
PHOTOTRNS PLSTIC SILCN NPN T13/4 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf