Vishay Semiconductor/Diodes Division SA20HE3/54
SA20HE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SA20HE3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 20VWM 35.8VC DO204AC
Datasheet Download
SA20HE3/54.pdf
Availability of SA20HE3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SA20HE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA20HE3/54
Internal Part NumberEIS-SA20HE3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)20V
Voltage - Breakdown (Min)22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp35.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)14A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA20HE3/54
Related LinksSA20H, SA20HE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA20HE3/54 Details Description
Related parts for SA20HE3/54
IC RS-485 TXRX HIGH OUT 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET RF N-CHAN PLD-1.5 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES 22K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CLIP-TAG "9", .039"-.055" datasheet.pdf
CONN MULTI-TAP SNGL SIDE CLR datasheet.pdf
DIODE FAST REC 1200V 60A SOT227 datasheet.pdf